Schema.org vagy DC-t alkalmazzuk a weboldal optimalizálásakor
Digitális metaadat
A Google folyamatosan fejleszti mesterséges intelligenciáját, algoritmusainak feldolgozó képességét, a több milliárdnál is jóval több adatfájl között azonban nem tehet rendet egyszerre, illetve nem mindent képes értelmezni, ezért szüksége van az adott állomány „katalóguskártyájára”, tehát metaadataira. Ahhoz, hogy a világ bármely keresője értelmezni tudja a metaadatot, egységes szabványra, sémára van szükség. Jelenleg két elterjedt metaadat séma létezik, a régebbi típusú Dublin Core és a valamivel újabb Schema.org.
Milyen metaadatot használjunk?
Mivel a Google szeretné elkerülni, hogy a honlapok készítői manipulálják a találati listákat, a fent említett módon, mesterséges intelligencia alkalmazásával a szemantikus web felé fejlődik, ahol minden egyes állományt önállóan értelmez, illetve a felhasználók értelmezését is figyelembe veszi.
„A Google nem stiliszta” szól a BDK közmondás, emellett a magyar nyelvet is tanulja még, legalábbis annak bonyolultabb összefüggéseit, és nem a magyar a legnépesebb Google használói tábor, ezért egyelőre fontos attribútum az oldal schema.org leírása. A kereső egyértelműen figyelembe veszi a Schemában található információkat, de minimum díjazza annak meglétét, a felhasználói élmény szempontjából.
Kell-e Dublin Core?
Mint korábban írtam, a Dublin Core a metaadatok ősanyja, melyet az Ohiói Dublinban fejlesztettek ki 1995-ben, innen ered a neve.
Így néz ki a Dublin koreleírás:
<meta name=”DC.Format” content=”video/mpeg; 30 minutes”>
<meta name=”DC.Language” content=”hu” >
<meta name=”DC.Publisher” content=”SEO honlap optimalizálás” >
<meta name=”DC.Title” content=”HYP” >
Segít a Google top 10-be kerülni a Dublin Core?
Igen és talán nem. Ebből kiindulva érdemes a weboldal optimalizálása során mindkét metaadat típus megadni, hiszen annyi biztos, hogy nem árthat, emellett az ISP és NISO szabványnak is megfelel. A Schema.org adatokat az ALL SEO plugin megadja, a Dublin Core adatokat külön plugin segítségével állíthatjuk be, de egyenesen a HTML kódba is bemásolhatjuk. Lehetőség van arra is, hogy a meglévő weboldal DC információit automatikusan kiolvastassuk, az alábbi, Magyar Elektronikus Könyvtárban található weboldalon.
Összegezve tehát a Schema.org adatok rendkívül fontosak, a Dublin Core metaadatokat érdemes megadni, hiszen biztosan nem ártanak.
Dublin Core metaadatok beállítása a professzionális WordPress honlapon. A Dublin Core a Schema.org metaadat rendszer, melyet minden honlapnak tartalmaznia kell, mely a Google első helyére pályázik. A SEO szakemberek gyorsan és hatékonyan állítják be ezt, a WordPressben plugin segítségével is lehetséges. Néhány további érdekes és izgalmas téma, melyet tovább olvashatsz: weboldal optimalizálása szakszerűen, SEO blog, metaadat plugin, Schema.org alkalmazás, Dublin Core plugin, honlap optimalizálása gyorsan, seo szakember ára.